Milí rodičia,
reč dieťaťa je dôležitá pre komunikáciu s učiteľkami, s deťmi v kolektíve a pre úspešný vstup do školy. Z hľadiska hovorenej reči sa každý rok stretávame s väčšími odchýlkami vo výslovnosti a gramatike detí oproti štandardom, ktoré by mali deti zvládať v jednotlivých vývinových etapách. Správna výslovnosť a gramatika je dôležitá pre úspešný vstup dieťaťa do školy.
Keďže čítanie a písanie sú písomnou podobou reči, ťažkosti v hovorenej reči sa často odzrkadlia neskôr v škole ako problémy. Ak dieťa nedokáže správne vysloviť hlásku, nebude ju môcť ani správne zapísať. Ak je menej zrozumiteľná hovorená reč, dieťa bude mať ťažkosti s hlasným čítaním.
Výslovnosť, jazykové a komunikačné schopnosti dieťaťa veľmi úzko súvisia s učením, preto treba ich rozvoju venovať pozornosť už od útleho veku a vzhľadom na dlhé čakacie doby, kým sa dieťa dostane do logopedickej starostlivosti, je vhodné vyhľadať logopedickú starostlivosť čo najskôr.
Každé dieťa je iné, má iné predispozície, podmienky. Preto i doba, kedy začne dieťa rozprávať, je individuálna. Ak dieťa nerozpráva, alebo zle artikuluje niektoré hlásky v období 3.- 4. roku života je vhodné, keď rodič s dieťaťom navštívi logopéda.
Uvádzame orientačné vývinové štádia reči, ktoré vám môžu prezradiť viac o tom, či je reč vášho dieťaťa primeraná alebo sú v nej odchýlky a je vhodné vyhľadať logopéda:
1 rok: Dieťa reaguje na známy hlas, džavoce, zvyčajne motorická reakcia na pokyny, inštrukcie, zákazy a pod. Otočí sa na zavolanie, reaguje na prvé príkazy: poď sem, prichádzajú prvé slová - s rôznou intonáciou v závislosti od emocionálno-vôľového zámeru, často tvorené duplikáciou jednoduchých slabík.
2 roky: Do roka a pol má stále veľký význam neverbálno - predverbálna forma komunikácie, používa 3 typy jednoslovných viet – oznámenie, otázka, žiadosť.
Od roka a pol dieťa objavuje hovorenie ako činnosť, “hrá sa” so slovami; prvý vek otázok - ,,Čo je to?“, „Kto je to?“; dvojslovné vety tvorené telegrafickým štýlom (slová priraďuje bez ohýbania jedno za druhým); polovicu verbálnej produkcie tvoria podstatné mená; slovná zásoba je asi 200 slov; ukáže časti tela aj na inom tele, na bábike. Dieťa ukáže obrázok v knihe, odpovedá na jednoduché otázky: „Kde máš papučky?“, ... Dokáže počúvať jednoduché piesne.
3 roky: Dieťa začína ohýbať slová; vníma a diferencuje dištinktívne znaky niektorých foném z hľadiska znelosti, spôsobu a miesta artikulácie; rozumie zápornému tvrdeniu (nie, teraz nie); poslúchne jednoduchý príkaz (Prines kocku!); uprednostňuje verbálnu formu komunikácie; začína tvoriť viacslovné vety; rozumie príkazom (Stoj! Poď!); rozpráva o predmetoch, ktoré nie sú v danej miestnosti; zvyčajne dokáže povedať svoje meno a priezvisko; chápe pojmy ja – moje; rozdiel typu malý – veľký; ovláda výslovnosť približne 2/3 samostatných spoluhlások; používa množné číslo; dokáže pochopiť svoju úlohu komunikačného partnera a reagovať v nej špecificky podľa konkrétnej situácie; chápe pomenovanie časových pojmov (deň – noc); pozná asi 1 000 slov; slová vyslovuje plynule.
4 roky: Vie povedať mená súrodencov, kamarátov; pozná členov rodiny; druhý vek otázok – ,,Prečo?“, ,,Kedy?“; markantné skvalitnenie morfologicko-syntaktickej roviny, reč bez výrazných dysgramatizmov (neschopnosť vyjadrovať sa gramaticky správne); používa zámená my, ty; čoraz suverénnejšia tvorba antoným (protikladov); reprodukcia riekaniek a krátkych básničiek; ovládanie 80% samostatných spoluhlások; začína rozpoznávať slovesný čas (hrám sa – hral som sa - budem sa hrať); schopnosť nielen nadviazať konverzáciu, ale aj snaha udržať ju; rozpráva plynule – neopakuje slabiky, nezasekáva sa; tvorí viacslovné vety, súvetia. Môže mať ešte problém s výslovnosťou hlások L, R, S, C, Z, Š, Č, Ž.
4 – 5 rokov: Reč je z gramatického hľadiska správna; ovláda 1 500 – 2 000 slov; výskyt všetkých slovných druhov v reči; dieťa rozumie poradiu: prvý, posledný; dokáže povedať väčšinu hlások, môže mať problém s výslovnosťou R, L. Dokáže konverzovať, prerozprávať krátky príbeh.
5 - 6 rokov: Dieťa vyslovuje správne všetky hlásky; môže ešte pretrvávať nesprávna výslovnosť hlásky R; verbálny prejav sa vo všetkých jazykových rovinách čoraz viac približuje reči dospelých; vie vysvetliť použitie predmetov dennej spotreby; v správnom poradí realizuje aj pomerne dlhé príkazy; spontánne a súvisle dokáže rozprávať o rozličných udalostiach; zreprodukuje aj pomerne dlhú vetu; prerozpráva rozprávku.