Budúci prvák by mal vedieť:
Ako by sa budúci prvák mal správať:
DIEŤA DOSTATOČNE ZRELÉ NA ŠKOLU BY MALO VYZERAŤ ASI TAKTO:
Reč a sluchové vnímanie
Dieťa pripravené na školu by malo mať dostatočnú slovnú zásobu a hovoriť čisto a zrozumiteľne. Malo by poznať význam slov, svoje celé meno, mená rodinných príslušníkov, kamarátov, opísať obrázok, utvoriť protiklady, povedať slová podobného významu, zopakovať dej rozprávky, používať všetky časy – prítomný, minulý, budúci, tvoriť súvetia, aktívne a spontánne nadviazať rečový kontakt s deťmi i dospelými, udržať očný kontakt s hovoriacim. V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza. Budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, vytlieskať slabiky, rozlíšiť odkiaľ zvuk prichádza, rozoznať podobne znejúce slová, zapamätať a zopakovať vetu, vytvárať rým.
Sociálna zrelosť
Dieťa zrelé do školy sa nehanbí nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa dohovoriť s ostatnými, spolupracovať v skupine, počkať až bude na rade. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich samé pracovať v triede). Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti. Dieťa by nemalo mať problémy povedať svoje želania, prípadne starosti, ktoré ho trápia.
Jemná motorika
Dieťa by malo dokázať manipulovať s drobnými predmetmi, otvárať dlaň po jednom prste, dotknúť sa bruškom palca ostatných prstov, vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať koráliky, zasúvať predmety do otvorov, ... Takmer hotový školák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, a nakresliť kompletnú postavu človeka (s hlavou, krkom, rukami, nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Netlačiť pri kreslení a písaní na podložku, prejsť labyrintom bez vybočenia.
Hrubá motorika
Dieťa by nemalo mať problém ani s hrubou motorikou: vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, kráčať po vyvýšenej i naklonene rovine, vyskočiť na nízku prekážku, preskočiť prekážku, zoskočiť z primeranej výšky, robiť kotrmelce.
Orientácia
Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať čo je na, v, pred, za, nad, pod, vedľa a medzi, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, vpredu, vzadu, čo je ponad, popod, cez. Vie určiť kto je prvý, druhý, tretí, posledný, predposledný, hneď pred, hneď za. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú ruku. Vie sa orientovať aj v čase: dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, orientuje sa v ročných obdobiach, rozlišuje čo bolo, je, bude. Rozlišuje na obrázkoch časovú postupnosť.
Matematické predstavy a zrakové vnímanie
6-ročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice od jedna do desať a vedieť ich priradiť k počtu, vytvoriť skupinu prvkov, porovnať a určiť vzťahy menej – viac, úzky – široký, nízky – vysoký, menší – väčší..., usporiadať tri predmety podľa zvoleného rozmeru a pomenovať ich pomocou predpony naj (najvyšší – najnižší, najširší – najužší, najväčší – najmenší), poznať geometrické tvary a pomenovať ich, určiť čo do skupiny nepatrí. Poznať farby a pomenovať ich, vyhľadať daný predmet na obrázku, nájsť rozdiel medzi obrázkami, poskladať obrázok – puzzle, vymenovať predmety uložené v rade zľava doprava.
Chce sa učiť
V neposlednom rade by sa malo dieťa pripravené na vstup do školy rado učiť: chce vedieť viac, pýta sa rodičov na jednotlivé písmená, zaujíma sa o základné počty. Má v zásobe neustálu paľbu otázok typu ,,Prečo?“. Rado dostáva nové úlohy a rieši ich, vydrží ich riešiť až do konca.